Cell Culture Dishes
- (3)
- (8)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (285)
- (1)
- (2)
- (60)
- (232)
- (2)
- (227)
- (4)
- (41)
- (6)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (8)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (13)
- (3)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (75)
- (6)
- (7)
- (8)
- (10)
- (5)
- (2)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (24)
- (21)
- (4)
- (14)
- (8)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (14)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ BioCoat™ Poly-L-Lysine Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Attachment and spreading of a variety of cell types
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to closely mimic in vivo environments and enhance expression of cell-specific morphology. Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine (PDL) Multiwell Plates are ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines.
Corning™ BioCoat™ Gelatin Culture Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pre-coating with gelatin (obtained from porcine gelatin) eliminates time-consuming preparation
| Diameter (Metric) | 100 mm |
|---|---|
| Surface Treatment | Gelatin |
| Bottom Shape | Round |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to closely mimic in vivo environments and enhance expression of cell-specific morphology. Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine (PDL) Multiwell Plates are ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines.
Corning™ BioCoat™ Poly-L-Lysine Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Attachment and spreading of a variety of cell types
Corning™ BioCoat™ Collagen I, Rat Tail Culture Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Round |
| Closure Color | Clear |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to closely mimic in vivo environments and enhance expression of cell-specific morphology. Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine (PDL) Multiwell Plates are ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines.
Corning™ BioCoat™ Gelatin Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Promotion of cell attachment and spreading.
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine/Laminin Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhancement of neuronal cell attachment to plastic and glass
MilliporeSigma™ Millicell™ 24-Well Cell Culture Microplate Assemblies
Provides twice the membrane area of standard 24-well plates
| Includes | 24-well cell culture plate, single well feeder tray, 24-well receiver tray, lid |
|---|---|
| Culture Area | 0.7 cm2 |
| Length (Metric) | 128 mm |
| Color | Clear |
| Well Count | 24 |
| Material | Polystyrene |
| Width (Metric) | 8.48 cm |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | With Lid |
| Type | Receiver Tray |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | With Lid |
Corning™ PureCoat™ Amine Flat Bottom Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning PureCoat Amine (positively charged) and Carboxyl (negatively charged) surfaces provide improved cell attachment, faster cell proliferation, and enhanced recovery post-thaw over standard TC surfaces. These surfaces function with a broad range of primary, transfected, transformed, and fastidious cell types, and have demonstrated utility in serum-reduced or serum-free conditions.
Corning™ Costar™ Netwell™ Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used as tissue carriers, supports and strainers for culture of small organs, tissue slices or explants at the air media interface, provides coarse filtration of tissue homogenates, cell suspensions and microcarriers.
Corning™ Elplasia™ Microcavity Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The only plates with a simple 'plug and play' protocol for scaffold-free, self-assembly spheroid formation at large volumes.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Microcavity Plate |
| Shape | Rectangular |
| Color | Black, Clear |
| Quantity | 5 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Round |
| Shelf Life | 1 year |
| Closure Color | Clear |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
MP Biomedicals™ Cover for PlantCon™ Plant Tissue Culture Container
Plastic cover for PlantCon™ Plant Tissue Culture Container. Use PlantCon™ containers with liquid or agar solidified media. They can be used for many plant cell culture procedures that currently utilize glass containers.